کد خبر:5155
پ
azalefbatahonar-m

از الفبا تا هنر

از الفبا تا هنر: شناخت انواع خطوط از آغاز تاکنون و قالب های خوشنویسی از سوی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شده است

میراث مکتوب – از الفبا تا هنر: شناخت انواع خطوط از آغاز تاکنون و قالب‌های خوشنویسی از سوی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شده است.

این کتاب به معرفی خطوط رایج در گذشته و حال می‌پردازد، در بخش نخست به معرفی اجمالی و کوتاه خط و کتابت، کتیبه، قطعه، سیاه مشق و سایر قالب های خوشنویسی پرداخته است و سپس به معرفی خطوط پیش از اسلام می پردازد. پس از آن به معرفی آغازین خط پس از اسلام، یعنی خطّ کوفی پرداخته است و در ادامه بدون تقدم و تاخر به معرفی بقیه ی خطوط پرداخته و ضمن تعریف هر کدام به طور خلاصه و مفید به معرفی نمونه هایی از آن که از گوشه و کنار جهان جمع آوری گردیده پرداخته است.

فهرست مطالب کتاب به این شرح است:

خط و خوشنویسی

کتیبه

قطعه

سطرنویسی

چلیپا

کتابت و کاتب

سیاه مشق

غبارنویسی

رنگه نویسی

مرقع

خطوط پیش از اسلام

خط کوفی

خط نسخ

خط ثلث

خط محقق

خط ریحان

خط توقیع

خط رقاع

خط تعلیق

خط نستعلیق

خط شکسته نستعلیق

خط رقعه

خط دیوانی

خط طغرا

خط توأمان

خط معما

خط مسلسل

خط تاج

خط گلزار

خط مشکّل

خط رمل

خط رمز

خط سیاق

خط ناخنی

خط سنبلی

خط زلف عروس

خط طومار

نقاشی خط (خط نقاشی)

شیوه های نوظهور دوران معاصر

کتابنامه

نمایه ها

از الفبا تا هنر: شناخت انواع خطوط از آغاز تاکنون و قالب های خوشنویسی تألیف غلامرضا راهپیما از سوی انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و فرهنگستان هنر منتشر شده است.

منبع: کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب
تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، شمارۀ 1182 (ساختمان فروردین)، طبقۀ دوم، واحد 8 ، روابط عمومی مؤسسه پژوهی میراث مکتوب؛ صندوق پستی: 569-13185
02166490612